A csecsemők/kisgyermekek számára készült tejalapú tápszerek marketingje hozzájárul ahhoz, hogy a szoptatás világszerte elmarad az optimálistól, továbbá negatívan befolyásolja mind a gyermekek, mind az anyák egészségét. Ugyanakkor keveset tudunk a tápszerpiac legutóbbi változásairól.
Egy a Public Health and Nutrition c. folyóirat 2016 októberi számában megjelent tanulmány arra vállalkozott, hogy összefoglalja a tápszerkereskedelem globális, regionális és országos szintű, jelenkori trendjeit.
A tanulmány a cégektől származó adatokból számított, leíró statisztikákat tartalmaz a tejalapú tápszerek eladott mennyiségéről a 2008-tól 2013-ig tartó időszakra vonatkozóan, és előrejelzéseket a 2018-as évre vonatkozóan.
A 80 vizsgált országot gazdasági fejlettség, régió és csecsemő/gyermek populáció szerint kategorizálták. A tápszereladásokat teljes (0-36 hó), csecsemőtápszer (0-6 hó), követő tápszer (7-12 hó), gyermekital (13-36 hó) és speciális tápszer (0-6 hó) kategóriákban elemezték.
2008 és 2013 között a világ összes tejalapú tápszer eladása 40,8%-kal nőt 5,5 kg/gyermek/év mennyiségről 7,8 kg/gyermek/év mennyiségre. 2018-ra további növekedés várható, ami eléri a 10,8 kg/gyermek/év tápszereladási mennyiséget. A növekedés Kelet-Ázsiában, különösen Kínában, Indonéziában, Thaiföldön és Vietnamban volt a legnagyobb, és elsősorban a csecsemő- és követő tápszerek forgalomnövekedése generálta. A csecsemőkre/gyermekekre osztott eladási mennyiség pozitív összefüggést mutat az ország jövedelmi helyzetével, bár ebben a tekintetben nagy különbségek vannak.
Az eredményekből az látszik, hogy a csecsemők és kisgyermekek étrendje világszerte olyan módon változik, hogy a tejalapú tápszerek egyre nagyobb arányban kapnak szerepet benne, és ez a változás még nem állt meg, hanem rohamos ütemben folytatódik. A tápszereladás megfigyelt növekedése világszerte súlyos aggodalmakat vet föl a gyermekek és anyák egészségével kapcsolatban, és megkérdőjelezi az optimális csecsemő és kisgyermektáplálás védelmében felállított, jelenlegi szabályozás hatékonyságát. A jelenlegi monitorozási rendszer ugyanis nem tudta tetten érni a folyamatban lévő változásokat.