Koraszülöttek közt: A fészek melege

Ahhoz, hogy egy hatszáz grammal született gyerek lélegezni, enni, fejlődni tudjon, nem csupán a legkorszerűbb berendezésekre, gyógyszerekre van szüksége. Arra is, hogy akinek a testéből idő előtt szakadt ki, attól mégse szakadjon el. A Honvédkórházban tudják ezt…

Tavaly az 1500 gramm alatti koraszülöttek közül négy babát veszítettek el, de nyolcvanat egészségesen hazaadtak. A modern módszereknek, az anyatejes táplálásnak, a korszerű légzéstámogatásnak és a szülők jelenlétének, a kengurumódszernek köszönhetően alig van tüdőkárosodás, egyáltalán nincs agyvérzés és vakság. Vagyis az egy kiló alól induló babák is nagy eséllyel teljes értékű emberekké nőnek.

De mit csinálnak a szülők az osztályon? Álldogálnak az inkubátor előtt? Szó sincs róla. Először is, már az inkubátorba is benyúlhatnak, akár tisztába is tehetik a gyereküket. De az igazi különlegesség a kenguruzás. Egy bogotai kórházból indult a módszer, valójában a kényszer szülte. Nem volt elég inkubátoruk, ezért, hogy a babák ne hűljenek ki, rárakták őket az anyjuk meleg testére. És láss csodát, kiderült, hogy nincs ennél jobb hely a világon. Igazi PIC-i idill, amikor az inkubátorok előtt nyugágyakban fekszenek az anyukák – vagy az apukák! –, csupasz bőrükön tartva pelenkás, de amúgy meztelen kicsinyeiket. Együtt szuszognak, pihennek, alszanak…

A teljes cikk Nők Lapja Cafén olvasható.